Otomatik Kapı

ileadmin

Otomatik Kapı

Otomatik Kapı Nedir?

Birçok insan için çok büyük kolaylık ve icat olarak bilinen otomatik kapı aslında Roma İmparatorluğu döneminde daha basit bir haliyle keşfedilmiştir. Otomatik kapı, kendisine yaklaşıldığında otomatik şekilde açılan kapılara verilen genel isimdir. Bazı türleri bir düğme yardımıyla da açılabilirken bu türler daha çok özel işyerlerinde, yasak bölgelerde ve hastanelerde kullanılmaktadır. Otomatik kapının açılıp kapanma enerjisi yay veya elektrik enerjisi ile sağlanmaktadır. Kullanılan enerji kapıya veya kapının nerede kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir.

Otomatik Kapı Nasıl Çalışır?

Kapının çalışma çeşitlerinden biri sensör ile çalışmadır. Birinin yaklaştığını algılayan sensör kapıyı açar. Basınç sensörü de bu sensör çeşitlerinden biridir. Basınç uygulaması ile baskıyla çalışan bu sensör de sıklıkla kullanılır. Ayrıca kumanda ya da farklı bir cihazın içine yerleştirilebilen sensörler de araç kullanılarak kapının açılmasını sağlar. Bunların dışında manyetik bir kartın okutulması ile çalışan sensörler de bulunmaktadır. Bu sensörler de yalnızca belirli kişilerin girmesi istenen alanlarda kullanılmaktadır. En klasik yöntem olan mekanik yöntem ise güç uygulaması gibi itme çekme prensibini bir makinanın gerçekleştirdiği gibi gerçekleştiren ve bu şekilde çalışan kapılardır.

Otomatik Kapı Güvenliği

Otomatik kapılar genel olarak elektrik enerjisiyle çalışabilirler ancak elektrik kesintisine karşı mekanik çalışma sistemi devreye girer ve böylece güvenlik sağlanmış olur. İkinci bir güvenlik avantajı ise sensörün bir yanlışlık yaptığı ya da bir sorun olduğu durumlarda çalışmayı durdurarak veya yavaşlatarak güvenliği sağlarlar. Bu otomatik kapılar genellikle hastaneler, işyerleri, okullar, alışveriş merkezleri gibi birçok toplum yaşam alanında kullanılmakta ve insanlara büyük kolaylık sağlamaktadır. İçeri girmenin güvenli olmadığı acil servis, yoğun bakım, ameliyathaneler, özel laboratuvarlar gibi ortamlarda kullanılması ise oldukça güvenli yöntemlerden biridir. Ya da depo, fabrika gibi yük taşınan işyerlerinde kişilere yük taşımada yardımcı olup kolaylık sağlaması için de otomatik kapıların kullanılması idealdir. Ayrıca kafe, restoran gibi mekanların kapılarında da hem hava şartlarında daha sıkı bir yalıtım için hem de kişilerin sürekli girip çıkması sonucu kapı kontrolünün kolay olması açısından oldukça kullanışlıdır.

otomatik kapı - otomatik kapılar

Otomatik kapı

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın