Etiket arşivi seksiyonel garaj kapısı

ileadmin

Garaj Kapısı

Garaj Kapısı

İnsanlar hayatlarını kolaylaştıran araçlar gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır. Araçların bazıları kişisel olurken bazıları ise kurumlara ait olabilmektedir. Fakat hemen her araç için garajlar bulunmakta ve buralar aktif olarak kullanılmaktadır. Garajların girişlerinde ise farklı kapılar kullanılmaktadır. Garaj kapısı kullanım türlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlik zaman için ihtiyaçların artması üzerine yapılan çalışmalar neticesinde sağlanmıştır. Yani ihtiyaçlara bağlı olarak sürekli yeni kapılar üretilmiştir. İlk zamanlar kanatlı kapılar garaj girişlerinde daha fazla kullanılırken bir zaman da yana kayar kapılar kullanılmıştır. Dolayısıyla da böyle bir çeşitlilik oluşmuştur. Fakat son dönemde bunların tamamı neredeyse kullanılmaz olmuş ve insanlar tarafından genellikle seksiyonel kapılar tercih edilmeye başlamıştır.

Garaj Kapısı Motorları

Garaj kapısı insanların hayatların bir gerçeği durumuna gelmiştir. Sitelerde, apartmanlarda, kurumlarda bulunan garajların girişlerinde farklı özellikteki kapılar kullanılmaktadır. Kullanılan bu kapılara teknolojinin sağlamış olduğu imkanların eklenmesiyle birlikte çok daha fonksiyonel olmuştur. Özellikle otomasyon sistemlerinin sağlamış olduğu katkılar her geçen gün giderek artmaktadır. Otomasyon sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan motorlar sayesinde kapılar açılıp kapanmaktadır. Motorlar elektrik enerjisini güce çevirmekte ve dolayısıyla da kapılar bu güç sayesinde açılmaktadır. Motorların üretmiş olduğu güç farklılık göstermektedir. Kapıların boyutları ve ağırlıklarına bağlı olarak farklı motorlar kullanılmakta ve böylece de daha fazla performans sağlanmış olmaktadır. Kapılarda kullanılan motorların seçimleri bundan dolayı son derece önemlidir.

Garaj Kapısı ve Özellikleri

Garaj kapısı üzerine entegre edilmiş olan otomasyon sistemlerinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Söz konusu özellikler arasında bulunan farklı hava şartlarında çalışma son derece önemlidir. -20 dereceye kadar soğuk havalarda ve 60 dereceye kadar da sıcak havalarda çalışabilen kapılar insanların zorluk yaşamamasını sağlamaktadır. Bunun dışında kapılarda bulunan emniyet sistemleri sayesinde kazalar engellenmektedir. Fotosel ve sensörlerin sayesinde kapılar kapanırken canlı ya da cansız bir varlığın gelmesi hemen tespit edilmekte ve motorlar otomatik olarak durdurulmaktadır. Dolayısıyla da insanlar ve araçlar olası kazalardan korunmuş olmaktadır. Bunun dışında kapılara eklenen aksesuarlar sayesinde kapılar daha da kullanışlı olmaktadır.

garaj kapısı - garaj kapısı motoru - garaj kapısı sistemleri

Garaj Kapısı Sistemleri

ileadmin

Kepenk Garaj Kapısı

Kepenk Garaj Kapısı

Garajların giriş bölümünde eşiğin üst kısmında bulunan tambur milinin etrafına kapanmayı sağlayan materyalin sarılarak yukarı-aşağı hareketle dikey yönde açılıp kapanmayı sağlayan garaj kapısı sistemidir.

Kepenk çeşitleri nelerdir?

Kepenkler yapıldığı materyale veya çalışma sistemine göre çeşit çeşittir. Çalışma şekillerine göre manüel, yarı manüel ve otomatik olarak üç çeşittirler. Elle aşağı çekilerek ya da yukarı itilerek çalışan sistemler manüel sistemlerdir. Açılıp kapatırken güç gerektirirler. Dönen mile bağlı dişliler ve onlara bağlı kolun çevrilmesi ile çalışan sistemler yarı otomatik olarak adlandırılır. Dönen mil bir motora bağlı ise ve mil motor gücüyle çalışıyorsa bu sistem de otomatik olarak adlandırılmaktadır. Hatta günümüzde emniyet sistemleri ile donatılmış uzaktan kumanda ile çalışan otomatik sistemler ve hatta akıllı sistemlerle çalışan sistemler de mevcuttur. Kullanılan materyal bakımından ise galvanizli sac, galvanize çelik ve alüminyum gibi çeşitleri mevcuttur.  Daraba, sarmal kapı da denilen kepenk sisteminin dükkan mağaza gibi işyeri, garaj, AVM otoparkları ve fabrikalar gibi birçok yerde kullanım alanı mevcuttur. Daha çok İş yerleri ve mağazaların kapalı olduğu zamanlarda giriş bölümündeki ürünleri sergileyerek müşterilerin merakını cezbettiren büyük camla kaplı bölümler güvenliği yeteri kadar sağlayamadığı zamanlarda güvenliği sağlamak için kullanılırlar.

Kepenklerin garajlarda kullanımı

Garajlar, binalarda araçların konulduğu, evlerden ayrılmış ancak çokça iç kısımdan ev bölümüne bir geçiş bağlantısı da olan bölümlerdir. Dolayısı ile güvenliğinin de en az evler kadar önemi olduğu bölümlerdendir. Güvenliği ve mahremiyeti sağlayan kapılar da bu noktada kullanılan materyale ve kapanma biçimine göre çeşitlenmektedir. Kepenk garaj kapısı, seksiyonel garaj kapısı, yana sürgülü garaj kapısı, iki kanatlı garaj kapısı, otomatik garaj kapısı bunlardan bazılarıdır. Binanızın fiziksel imkânlarının elverdiği ölçüde, bulunduğunuz konuma göre hava koşullarını da dikkate alarak dayanıklı ve uzun ömürlü aynı zamanda da ekonomik kapıyı tercih etmeniz gerekir. İhtiyacınızı tespit edip bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Kepenk garaj kapısı ve seksiyonel garaj kapısı kullanıcıları kapılarını günümüzde her türlü güvenlik ve otomasyon sistemleriyle donatılmış olarak istemekte.  Radar, sensor, fotosel gibi uyarı sitemleri eklenip uzaktan kumanda ile açıp kapatma taleplerini karşılayabilecek kapılar firmamız tarafından üretilmektedir. Hatta hâlihazırda kepenk garaj kapısı olanlara bu sistemler sonradan da eklenebilir.

otomatik kepenk - garaj kapısı - galvaniz kepenk

Otomatik Kepenk Garaj Kapısı