Etiket arşivi galvaniz kepenk tamiri

ileadmin

Otomatik Kepenk Tamiri

KEPENK TAMİRİ NASIL YAPILIR?

 

Kepenk; Silindir, kapı üstü ayrılabilir, kapı ve cam kepengi gibi birbirine bağlanmış yatay düzeneklerden oluşmaktadır.

Yukarı kaldırıp açmak için kepenk yükseltilir ve kapatmak için de alçaltılır. Eğer kapı büyük boyutta ise motordan yararlanılır. Kepenklerin amacı ise yağmurdan, rüzgardan ve herhangi bir hırsızlık olayından korunmayı sağlamaktır.

Silindir şeklinde olan kepenkler sadece pencerede kullanılmazlar bunlar garaj, okul, mutfak, hapishane, ev, dükkan gibi yerlerde de kullanılırlar. Kepenkler çok uzun zaman kullanıldıklarında bazı sorunlar oluşturmaktadırlar. Böyle durumlarda kepenk tamiri gerekmektedir. 2 çeşit kepenk vardır. Bunlar otomatik ve manuel kepenktir. Zamanla yağmur, rüzgar ve tozlardan dolayı zarar görebilirler. Tamirleri ise farklı şekillerde gerçekleştirilir.

Kepenkler, çelik, sac, alüminyum ve pimapen gibi düzeneklerden yapılmaktadır. Hangisinden yapılacağı ise kullanılacağı yere göre belirlenmektedir.

  1. Otomatik Kepenk Tamiri

Otomatik kepenklerde 2 çeşit sorun oluşmaktadır bunlar kullanıcı veya montaj hatasıdır. Eğer otomatik kepenkte bir sorun yaşadıysanız tamirciden önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Kepenk kapanmıyor veya açılmıyor ise öncelikle kumandanızın pilini kontrol etmelisiniz. Sorun pilde değil ise size yedek olarak verilen ikinci kumandayı denemelisiniz. Eğer o da çalışmıyorsa alıcınızda bir sorun olabilir. Bunun için öncelikle elektriği kontrol etmelisiniz kesilmiş ya da şartel atmış olabilir.

Bazen otomatik kepenkler çok fazla ısındıklarında kapanırlar ve tekrar soğuduklarında kendiliğinden açılırlar. 1- 2 saat kadar bekleyip tekrar açın. Bazen elektrik akımı çok fazla geldiğinde motoru yanabilir. Yanlış montajda motora zarar verebilir.

 

  1. Manuel Kepenk Tamiri

Manuel kepenk, otomatik kepenklerden daha ucuz kepenklerdir. Manuel kepenklerin çıkardıkları sorunlar genelde bilinmektedir. Bunlar; arıza kordonunun kopması ve kepengin yerinden çıkmasıdır. Kordon koptuğunda kepengin alt panosu açılmalıdır. Kepenk sarıldıktan sonra sabit kalması sağlanmaktadır. Aşağı düşmesi engellenir. Kordonu dışarı çıkardıktan sonra sabitleme çivisi üzerine koyulur. Üst panoya kordon vidalanır ve kepengin iki yatay kısmına sarılır. Daha sonra sabitlenen vida çıkarılmalıdır. Alt panonun da vidaları sıkıldıktan sonra ve her şey yerine takıldıktan sonra kordonu deneyebilirsiniz.

Eğer kepenk yerinden çıktıysa yerinde takıldığında sorun çözülmüş olacaktır.

 

Kepenklerin tamiri ve garanti süresi genellikle 2 yıldır. Otomatik ve manuel kepenkte de yaşanan sorunlar kullanıcı hatası değil ise tamiri ücretsiz olarak yapılmaktadır. Eğer sorun kullanıcı hatasından kaynaklanıyorsa o zaman sorun belirlenir ve belirlenen soruna göre bir ücret verilir.

images

ileadmin

Galvaniz Kepenk Tamiri

GALVANİZ KEPENK TAMİRİ

Galvaniz kepenkler özellikle son on yılda kullanıcıların hayatına girmiştir. Demir tabakaların ergimiş halde bulunan çinko metalinin içine batırılması sonucu elde edilen galvaniz kepenk tamiri çok kolay bozulmadığı ve aksamadığı için nadiren gerekli olan bir güvenlik sistemidir aynı zamanda. Çünkü çelik profillerin çinko ile kaplı olması başta hırsızlık riski olmak üzere patlama ve yüksek şiddetteki darbelere karşı da koruma sağlar. Ayrıca yağ ve pas gibi tüm dış etkenlerden sizleri ve işletmenizi korur.

KULLANIM ALANLARI

Kepenk depoların, işletmelerin ve fabrikaların girişlerinde kullanılan metal kapaktır. Zaten uzun ömürlü olan bu kepenkleri galvaniz ile de daha da uzun ömürlü hale getirmek mümkündür. Bu şekilde hem iç mekânda hem de dış mekânda oldukça uzun ömürlü ve kullanışlı hale gelirler ve uzun süre tamire ihtiyaç duymazlar. Galvaniz kepenk tamiri uzun yıllar gerekmese de bu mekanizmalar da bir süre sonra bakım ve tamire ihtiyaç duyarlar.  Bu da genel olarak profilin tamamı için bir tamir değil katlanabilme olanağı veren rulo yapılabilen mekanizmasal kısımda bir aksaklıktan kaynaklı bir tamirdir.

TEKNİK DETAYLARI

Otomatik ve elle kapatılan, manuel, olarak iki türü olan; dükkân, garaj ve bahçe kapıları gibi alanlarda kullanılan ve dış etkilere karşı koruma sağlayan galvaniz kepenk bir süre sonra tüm dayanıklılık özelliğine rağmen yıpranır. Yağmur suları, toz ve bunun gibi maddeler ile yıpranan kepenkler bir süre sonra mekanizmalarını çalıştıramazlar. Bu da işlevlerini tam yapmayan galvaniz kepenklerin işyerinizi yeteri kadar koruyamayacağı anlamına gelir.

MODEL SEÇENEKLERİ

ASP 110, ASP 110 D, ASP 80 ve ASP 80 D gibi galvaniz kepenklerden imal edilen ve otomatik kepenk sistemi olarak bilinen sistemlerde genel olarak otomatik açma ve kapama mekanizması arızalanır. Çünkü kepenkler patlama, darbe gibi olaylara ve aynı zamanda rüzgar, fırtına vb. doğa olaylarına karşı dayanıklıdır. Ancak yine de tamire ihtiyaç duymamak için galvaniz kepenklerinizi belirli aralıklarla uzman kişilerden yardım alarak tamir ettirmelisiniz. Rulo olarak toplanabilen ve oldukça esnek olan kepenkler için yağlama yaparak kendiniz de bakım yapabilirsiniz.

imgres